DIGIT4ALL: Az online bántalmazás megelőzése és bevezetés a gyermekjogokba

DIGIT4ALL: Az online bántalmazás megelőzése és bevezetés a gyermekjogokba

Az internetes zaklatásról szóló workshop a FutuReg civil egyesület keretein belül, az ALTERNATIVA Egyesülettel együttműködve, online workshop volt. Online, a Zoom platformon keresztül valósult meg, és az Európai Unió Erasmus+ programja finanszírozta. A résztvevők száma 20 fő volt. A résztvevők találkozóján Bott Domonkos Lívia az alábbi témákról tájékoztatott: aktuális közvetítés az iskolákban és online közvetítés, iskolai mediáció, melynek fontos szerepe van az online zaklatás megelőzésében a toleráns környezet kialakítása érdekében. A résztvevők megtudták, hogy a mediáció általában önkéntes, a vitázók jelen vannak, mindenki osztályrésztvevő, közvetítőt közösen választanak a felek (akinek van tárgyalókészsége), a felek közösen keresik a megoldást, és a megoldás a felek megoldása, nem harmadik személy döntése, ha megegyezés, az osztálybékének, a felek közötti megállapodásnak minősül. Nincs szükség hatóságok bevonására, részvételi modell – mindenki részt vesz, és mindenki megpróbálja megoldani a problémát. Az iskolai mediáció előnyei a cyberbullying megoldására: a felek együttműködő partnerek, kölcsönös bizalom, a felek érdekei egyszerre teljesíthetők, jövőorientáció, helyes helyzetértékelés, minden fél nyertesnek érzi magát. Érezzük azonban a közvetítői szakemberek hiányának felismerését, hiszen e téren szakképzett pedagógusok hiánya, a gyerekek lelki egészségének romlása, szabálykövetési kényszer, problémamegoldó készség hiánya → generációs szakadék a tanárok/szülők között, ill. gyermekek.

A FutuReg 4 éves közvetítői tapasztalattal rendelkezik, és 33 osztályt ért el sikeresen, 13 iskolai mediátort képzett, 18 megkeresést. Tisztában vagyunk azzal, hogy a mediátorok nem tudnak mindenhol jelen lenni és megoldani a rengeteg internetes zaklatással kapcsolatos problémát, ezért úgy gondoljuk, hogy a szülők felelőssége fontos a gyermekek internetes jelenlétének szabályozásában, a veszélyek magyarázatában a gyermekek számára annak érdekében, hogy megakadályozzák az internetes zaklatást. Az ALTERNATIVA egyesület és a FutuReg civil egyesület szervezte meg a Bevezetés a cyberbullying (nem csak) jogi vonatkozásaiba című workshopot, amelyet Dr. Pongó Tamás mutatott be. Az előadás a ZOOM platformon zajlott, 20 résztvevő részvételével az Európai Unió Erasmus+ programja finanszírozta. Pongó Tamás ingyenes médiaismereti oktatást és képzést biztosít felnőtteknek és gyerekeknek.

Jogi szempontból lehetőség nyílna arra, hogy az esélyegyenlőségi törvényt kiegészítsék a zaklatás és az internetes zaklatás kifejezésekkel, és biztosítsák a prevenciós programok állami finanszírozását. Az előadás végén az előadó saját tapasztalatait osztotta meg, és arról beszélt, mit tehetünk diákként, felnőttként és oktatóként. Módszerei között említette a szülők kíváncsi hozzáállását az új platformokhoz, a gyerekek megkérdezését, hogy mit csinálnak az interneten, valamint szülői felügyeleti platformokat is ajánlott.

Funded by the European Union Project Number: 2022-1-SK02-KA210-YOU-000083196